Terapeutická komunita Vršíček
Dům na půl cesty Bójka
Sociální rehabilitace
Terénní program
Zpět na úvod

Terapeutická komunita - Historie Terapeutické komunity Vršíček

Historie Terapeutické komunity Vršíček

10.10.1991 založila Evangelická církev metodistická Středisko křesťanské pomoci v Plzni, jehož základní činností byla sociální pomoc občanům, hlavně osobám po skončení výkonu trestu. Poté, co bylo v roce 1994 v suterénu stejné budovy v Husově ulici založeno kontaktní centrum POINT 14 (dříve Teen Challenge Plzeň), začalo přijímat klienty závislé na návykových látkách motivované pro léčbu a svou činnost změnilo na terapeutickou komunitu. Prostor v centru města nebyly vyhovující. Hledal se vhodnější objekt i prostředí.

V roce 2004 koupila Evangelická církev metodistická v Litohlavech u Rokycan bývalou hájovnu s  přilehlými pozemky pro provozování terapeutické komunity pro léčbu drogově závislých. Po základních opravách a částečné rekonstrukci se do objektu přestěhovali klienti z prostor v Plzni. Od ledna 2005 se mění oficiální adresa místa poskytování služby terapeutické komunity.

V roce 2006 byly do areálu terapeutické komunity pořízeny obytné buňky, ve kterých do roku 2015 probíhala výuka na počítačích. Učebna se na jaře 2015 přemístila do hlavní budovy a z bývalé učebny je prostorná tělocvična s posilovnou.

V období květen 2011 - květen 2012 procházela komunita rozsáhlou stavební rekonstrukcí, která byla z převážné části hrazena z dotace EU ROP Jihozápad. Na dalším financování se podílala Evangelická církev metodistická a Magistrát města Plzně. Služba je nyní poskytována v moderním a vhodně dispozičně upraveném prostředí. Kapacita byla navýšena na 15 lůžek. K dispozici jsou dvou a třílůžkové pokoje, moderní kuchyně, vybavená jídelna a společenská místnost, dostatek prostor pro kanceláře pracovníků, pokoj pro noční službu. Podroví je odděleno pro ženy. Ze stodoly je dílna vybavená dřevoobráběcími stroji pro pracovní terapii klientů.

Terapeutická komunita Vršíček získala CERTIFIKÁT Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky a splňuje odbornou způsobilost v souladu s požadavky Standardů odborné způsobilosti pro zařízení a programy poskytujícími odborné služby problémovým uživatelům a závislým na návykových látkách.

 

Sociální služby jsou financované z více zdrojů. Jejich seznamy jsou uvedené ve Výroční zprávě v odkazu "Ke stažení".

partners